Praktické tipy na pranie závesov: Ako udržať farbu a kvalitu materiálu bez poškodenia

Praktické tipy na pranie závesov: Ako udržať farbu a kvalitu materiálu bez poškodenia

Všetky typy závesov časom absorbujú prach, špinu a nepríjemný zápach. Aby v domácnosti vydržali ako nové čo najdlhšie, poradíme vám, ako  správne prať a starať sa o závesy podľa rôznych faktorov a ako si vybrať také závesy, s ktorými budete spokojní aj po rokoch.

Závesy a záclony treba z času na čas preprať

Začínajú vaše závesy vyzerať trochu horšie? Pravdepodobne ste si všimli, že časom sa na farbe a kvalite vašich závesov či záclon môže podpísať hromadenie prachu, špiny a nepríjemných pachov.

Našťastie, správnou starostlivosťou môžete zabezpečiť, aby vyzerali čo najlepšie po dlhú dobu. V tomto článku vám poskytneme praktické tipy na pranie a starostlivosť o záclony a závesy – bez ohľadu na ich materiál alebo farbu, aby ste mohli zachovať ich kvalitu bez poškodenia.

Základné pravidlá pre pranie závesov či záclon

 1. Neignorujte štítky

Skôr, ako závesy hodíte do práčky, prečítajte si pokyny na ošetrovanie nachádzajúce sa na štítku. Je to dôležité, pretože rôzne typy materiálov si vyžadujú rôzne spôsoby prania, aby si zachovali svoju farbu a kvalitu.

Materiály majú tiež rôzny stupeň odolnosti voči vode, ako aj ďalšie faktory, ktoré je potrebné zohľadniť, ako napríklad zmršťovanie, blednutie alebo farbenie. Najlepšie je použiť jemný prací prostriedok, ktorý vyhovuje typu materiálu alebo farebnej stálosti závesov, a prať ich v práčke podľa pokynov výrobcu.

 1. Zvoľte správny prací cyklus

Na záclony, ktoré možno prať v práčke, používajte mierny cyklus s jemným čistiacim prostriedkom a studenou vodou. Vyhnite sa používaniu bielidiel alebo aviváže, pretože môžu poškodiť alebo vyblednúť látku.

 1. Po opratí záclony a závesy hneď zaveste naspäť

Po dokončení prania rovno zaveste mokré záclony alebo závesy späť na ich pôvodné miesto, kde prirodzene uschnú. Vo väčšine prípadov je vhodnejšie vyhnúť sa sušeniu v sušičke. Otáčavý pohyb môže totiž spôsobiť záhyby, ktoré nedokáže odstrániť ani horúca žehlička.

záclony a závesy

Ako prať závesy z rôznych materiálov?

Pranie bavlnených závesov

Bavlnené závesy a záclony možno zvyčajne prať ručne alebo v práčke za predpokladu, že nie sú podšité.

 • Pred praním skontrolujte, či na záclonách nie sú škvrny a všetky, ktoré sú prítomné, vopred nastriekajte prostriedkom proti škvrnám, alebo si pripravte domácu zmes na škvrny.
 • Ak chcete zachovať kvalitu bavlnených závesov, perte ich na jemný cyklus so studenou vodou a jemným pracím prostriedkom. 
 • Dbajte na to, aby ste im dali v práčke dostatok miesta, a žehlite ich ešte trochu vlhké, aby sa nepokrčili.
 • Ak chcete sušiť záclony v sušičke, zvoľte nízku teplotu. Keď sú približne na 95 % suché, vyberte ich zo sušičky. Tým sa zabráni vzniku vrások.

Pranie hodvábnych závesov

Mnoho záclon a závesov vyrobených z hodvábu je možné prať ručne pomocou jemného saponátu na riad a jemných pohybov rúk. Ostatné jemné tkaniny môžu byť ošetrené podobne.

 • Naplňte preto umývadlo vlažnou až chladnou vodou. Pridajte jemný čistiaci prostriedok a hodváb ponorte do vody.
 • Preperte hodváb vo vlažnom až studenom vodnom kúpeli a krúžením látky dookola uvoľnite mydlo.
 • Po dôkladnom opratí položte závesy čo najrovnejšie na hrubú osušku. Jemne zrolujte uterák, aby ste vytlačili prebytočnú vodu.
 • Hodvábnu tkaninu zaveste vo vnútri, aby sa vysušila, ale dávajte pozor, aby ste ju držali ďalej od akéhokoľvek zdroja tepla.
 • V prípade potreby je možné hodvábne závesy žehliť, ale najlepšie je žehliť ich, keď je látka mierne vlhká. Žehlenie suchého hodvábu môže spôsobiť škvrny od vody. Žehlička by mala byť nastavená na nízky stupeň.

Pranie syntetických závesov

Väčšina syntetických tkanín vyrobených z nylonu a polyesteru sa ľahko udržiava a niektoré sú odolné voči škvrnám, takže zvyčajne vyžadujú len minimálne čistenie. Dokonca aj zatemňovacie závesy a podšívky vyrobené zo syntetického materiálu sa zvyčajne dajú prať v práčke, ale pred použitím týchto tipov na čistenie skontrolujte štítok.

 • Nastavte práčku na jemný cyklus a používajte iba studenú vodu a bežný prací prostriedok.
 • Dávajte pozor, aby ste práčku nepreťažovali a nedávali naraz prať príliš veľké množstvo závesov.
 • Po dopratí závesy rovno zaveste na okná, kde patria.
čistenie a pranie záclon

Tipy, ako udržať vaše závesy a záclony čisté po dlhší čas

 • Pri upratovaní domácnosti nezabudnite utrieť prach zo všetkých častí, ktoré zachytávajú prach, ako sú drapérie, záclonové tyče, garníže a laloky. Ak váš vysávač nemá kefový nástavec, môžete použiť metlu s dlhou násadou s mäkkými syntetickými vláknami, aby ste zabránili hromadeniu prachu.
 • Môžete tiež jemne potriasť záclonami a závesmi, keď ich večer zaťahujete, aby ste odstránili všetok prach v záhyboch.

Pre čistejšie vyzerajúce závesy je kľúčová prevencia. Udržiavajte preto podlahu okolo závesov čistú, aby sa na spodnej časti nehromadil prach, nečistoty a iné fľaky. V prípade malých škvŕn môžete príležitostne ošetriť látku navlhčenou handričkou či jemným čistiacim prostriedkom.

Výber kvalitných závesov pre dlhšiu životnosť

Pri rozhodovaní o kúpe záclon by ste mali vždy zohľadniť kvalitu materiálu. Ak hľadáte závesy, ktoré vydržia dlhšie a budú vyžadovať menej údržby, je dobré siahnuť po kvalitnejších výrobkoch s dobrými skúsenosťami zákazníkov.

Ak chcete dosiahnuť maximálne pohodlie a kvalitu, zvážte investíciu do vysokokvalitných výrobkov, aké ponúka spoločnosť Eya-interiér. Sortiment ľahko inštalovateľných a na kvalitných závesov a záclon vám pri správnej starostlivosti vydrží mnoho rokov – z dlhodobého hľadiska vám ušetrí množstvo času, peňazí aj stresu stráveného výberom nových závesov.

zatemňovacie závesy na mieru

V spoločnosti Eya Interiér ponúkame zatemňovacie závesy na mieru, ktoré sú vyrobené z rôznych druhov látok – všetky sú špeciálne vybrané tak, aby zaručovali najvyššiu kvalitu a trvanlivosť. Náš tím odborníkov vám pomôže nájsť dokonalý výber látky, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám z hľadiska farby, vzoru i osobných preferencií. Neváhajte a kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám radi poradia.