Koľajnice na závesy ako povinná výbava každého interiéru

interiérové záclony a závesy, garniže
Návrh a realizácia horskej chaty v Zázrivej

Všetko, čo by ste mali vedieť o interiérových koľajniciach na závesy a záclony

Interiérové koľajnice na závesy alebo ľudovo garniže sú neodmysliteľnou súčasťou každého moderného interiéru. Časy garniž sú už pomaly preč a do popredia sa výraznejšie presadili koľajnice vďaka jednoduchému dizajnu a jednoduchej montáži.

interiérové záclony a závesy, garniže
innteriérové závesy a záclony

10 dôvodov, prečo si vybrať koľajnice:

  • ● hliníkový profil
  • ● pevný materiál
  • ● veľký výber farebných profilov
  • ● hladký chod bežcov vďaka špeciálnemu laku
  • ● koľajnica z jedhého kusu profilu v dĺžke až 6 m (možnosť nadpájania cez spojky)
  • ● ohýbanie na mieru podľa požiadaviek zákazníka
  • ● príprava na mieru
  • ● možnosť montáže na držiaky do stropu alebo na stenu
  • ● jednoduchá montáž
  • ● záruka na profily až 50 rokov!

Základné delenie koľajníc podľa ovládania

Závesové koľajnice s ručným ovládaním

jedno-drážkové koľajnicové systémy na závesy a záclony

1-drážkové koľajnice

Najpopulárnejší typ koľajníc v širokej palete farieb. Inštalujú sa do stropu alebo na stenu s možnosťou ohýbania profilov.

Dvojdrážkové koľajnice na závesy a záclony inštalované do stropu

2/3-drážkové koľajnice

Koľajnice ktoré obsahujú 2-3 drážky, inštalujú sa do stropu a niektoré disponujú predným čelom.

Dizajnové hliníkové závesové koľajnice

Dizajnové koľajnice

Ich špecifickými vlastnostnosťami sú tvar alebo farebné prevedenie, ktoré na trhu majú jedinečné zastúpenie.

zapustné koľajnicové systémy na závesy a záclony do sadrokartónu

Zápustné koľajnice do sadrokartónu

Koľajnica sa vkladá do predom vyfrézovanej dŕažky, alebo medzi dve sadrokartónové dosky.

1-drážkové koľajnice

Hliníkové koľajnice sa zvyčajne používajú na zavesenie voľne padaných závesov a záclon. Pevný hliníkový profil sa inštaluje na stenu alebo do stropu vhodnými držiakmi, ktoré sú dodávané ku koľajniciam. Sú vhodné aj v kombinácii záves-záclona. Ich hlavnou výhodou je široká škála farebných odtieňov a možnosť ohýbať koľajnicu.

Závesy a záclony do interiéru s polopriehľadnou tmavou látkou
Závesy a záclony do interiéru s polopriehľadnou tmavou látkou

2/3-drážkové koľajnice

Koľajnica sa zvyčajne používa na zavesenie voľne padaných závesov a záclon. Pevný profil prichytený priamo do stropu vám zaručí vysokú odolnosť a schopnosť zavesiť ťažké látky.

3-drážkové koľajnice majú veľkú výhodu pri voľbe oponovitého odťahovania závesov, pričom stred dokážete dokonale zatiahnúť vďaka dvom drážkam určeným na závesy

Dizajnové koľajnice

Samotný názov naznačuje, že sa nejedná len o štandardné hliníkové profily. Nové tvary a farby profilov dopĺňajú súčasné trendy a štýly interiérového dizajnu. Teraz sú dostupné v novej škále farieb! Farby, ktoré sú teraz k dispozícii na výber sú v metalických a matných farbách.

Ortodoxní fanúšikovia garnižových systémov si prídu na svoje vďaka koľajnici 9001, ktorá má dizajn rovnaký ako garniža. Disponuje profilovou drážkou určenou na bežce s háčikmi a na ukončenie obsahuje okrúhle hliníkové koncovky. Luxusným dojmom vynikne interiér aj vďaka moderným hranatým stenovým nosníkom, ktoré majú zakryté šroby. 

dizajnové koľajnice na závesy a záclony do interiéru so špecialnym uchytením do stropu
Koľajnice s prednyý čelom na závesy a záclony do interiéru

Koľajnice s predným čelom

Podľa štýlu navrhovania bytového interiéru, niektorí zákazníci uprednostňujú zakryté bežce s háčikmi. To dokážeme vyriešiť spôsobom výberu koľajnice s predným čelom. Pri pohľade na vaše okno budete mať výhľad na presvietený padajúci záves. V našej ponuke nájdete dva produkty, ktoré sú vynikajúcim riešením pre vás a to 8062 alebo 5408-14.

Zápustná koľajnica do sadrokartónu

Zákazníci často myslia na závesy až vtedy, keď sú závesy už objednané a interiér je takmer kompletne zariadený. V lepšom prípade je nad zariaďovaním interiéru uvažovať už v ranom štádiu pri samotnej stavbe alebo rekonštrukcii. Ak však hľadáte štýlovejšie riešenie, zapustená koľajnica do stropu nepochybne ponúka krásny výsledok. Ideálne riešenie pre novostavby a rekonštrukcie domov, kde sa vytvorí presná drážka do sadrokartonových dosiek a SKS koľajnica sa do drážky pohodlne usadí. Profil nie je viditeĺný , pretože profil sa osadí priamo do drážky. 

Koľajnicu do sadrokartónu kúpite tu: SKS zápustná koľajnica do sadrokartónu  (Dostupná v bielej a čiernej farbe)

Upozornenie: Pri ohýbaní koľajnice je náročnejšia sadrokartónová predpríprava!

Koľajnica určená do sadrokartónu na zapustenie do drážky
Hliníkové CKS a DS XL koľajnice ovládané šnúrou

Koľajnice so šnúrovým ovládaním

Koľajničky so šnúrovým ovládaním sa tešia obľube v interiéroch s vikiermi alebo vysokými a šikmými stropmi. Záves sa ovláda pomocou šnúry a dokážeme ho zaťahovať doľava, doprava alebo formou opony 2 závesy súčasne ako v divadle.

Zariadenie interiéru hotelovej izby plne zatemňovacími závesmi
Realizácia hotelovej miestnosti

Koľajnice s motorizovaným ovládaním

K tejto kategórii ovládania koľajníc máme špeciálnu rubriku venovanú motorom, ovládaniu, Smart riešeniam a technickým parametrom motorov.

Viac sa dočítate na stránke: www.eya-interier.sk/motorizovane-kolajnice-shuttle

Motorizovaná koľajnica Shuttle s mobilnou aplikáciou na ovládanie závesov a záclon
Hliníkové CKS aDS XL koľajnice ovládané šnúrou

9 inšpirácií moderne zariadených interiérov

Kompletná brožúra koľajnicových profilov

Spôsob montáže koľajníc na závesy a záclony

Inštalácia koľajnice do stropu

Pri výbere koľajnice je dôležité myslieť na to, ako chceme koľajnicu namontovať – stena/strop. Dvoj a troj-drážkové koľajnice montujeme priamo do stropu do rovnomerne rozdelených predvŕtaných dier správne určeným montážnym materiálom. V našom e-shope dostanete montážny materiál podľa výberu v cene. V špecifických prípadoch dokážeme dvojdrážkové koľajnice montovať aj na stenu pomocou špeciálnych držiakov.

Absolútne najluxusnejším koľajnicovým systémom inštalovaným priamo do stropu je koľajnica MCS, ktorá disponuje až troma drážkami a predvŕtanými dierami s plastovými záslepkami, vďaka ktorým budú šroby po montáži zakryté. Veľmi dobré riešenie pre celú šírku miestnosti.

Jedno-drážkové koľajnice majú najväčšiu škálu možností montáže do stropu. Pri systémoch KS, DS sú na výber kovové klasické držiaky s viditeľným šrobom, ďalej so smart držiakom s plastovou krytkou, alebo si vyberiete neviditeľné Klik držiaky, ktoré nie je vidno. Každý typ koľajnice má iný typ profilu a tým pádom aj druh ukotvenia sa môže líšiť. Koľajnice 589 a 689 so zaoblenou prednou pohľadovou stranou sa inštalujú výhradne len do stropu pomocou plastových otočných držiakov. Vyžadujú si precíznu líniu predvŕtaných dier.

Inštalácia koľajnice na stenu

Montáž na stenu si vyžaduje pevnejšie materiály ukotvenia. Držiaky sú vyrobené z kovu a  na na stenu sa montujú približne každých 50-70 cm. Pre koľajnice Giada, Bianco, KS, DS, CKS alebo Trend je ku kovovým držiakom pribalená aj plastová krytka vo farbe koľajnice.

Pri montáži KS, CKS alebo DS koľajníc je nutné plastovú krytku založiť na namontovaný držiak na stene skôr než založíte koľajnicu do pierka.

Medzi luxusnejšie držiaky patria jedno a dvoj-nosniky pre koľajnice 5001,4005 a 9001. Mohutné kovové držiaky sú celé kovové a dostupné vo farbe koľajníc.

Prehľad ohybov koľajnicových profilov

V súčasnosti sa veľkej obľube pýši aj ohýbanie koľajníc. Koľajnice sú vyrobené z hliníka, ktorý je poddajný a dokážeme ho krásne plynule ohnúť do rôznych uhlov pri rôznych kružnicových priemeroch.

Na ohýbanie profilov používame špeciálnu strojovú ohýbačku so špeciálnymi silikónovými výplňami, preto nedoporučujeme zákazníkom ohýbať profily doma aby nedošlo k poškodeniu profilu. Koľajnice sa ohýbajú bodovo alebo plynulo do oblúkov napríklad do akierových výklenkov alebo do skúšobných kabínok v obchodoch s oblečením.

Uhol ohybu je ľubovoľný a zadáva ho zákazník. Minimálny rádius oblúka je 10 cm. Možnosť ohýbania koľajníc horizontálne aj vertikálne. Na výber je hneď niekoľko typov ohybov, ktoré je možné vykonať.

Treba nutno dodať, že 2 a 3-drážkové koľajnice nie je možné ohýbať nakoľko sa jedná o veľmi masívne hliníkové profily, preto doporučujeme zvoliť dve 1-drážkové koľajnice idúce za sebou, ktoré je možné pri stenovom ukotvení nainštalovať na dvoj alebo troj-nosníky.

Typy ohybov: (Viď obrazok)

Príklad ohybov hliníkových závesových koľajic do interiéru
Produkt bol pridaný do vášho košíka