Čo sú rímske rolety a ako sa ovládajú?

V nasledujúcich riadkoch vám v krátkosti priblížime čo sú Rímske rolety, ako fungujú a aké ponúkajú možnosti využitia v interéroch.

Rímska roleta v modernom interiéri na pláži

Rímske rolety sú jednou z množstva možností dekorácie okien a funkčného tienenia, ktoré môžete použiť pre akékoľvek okenné priestory vo vašej domácnosti, ako napríklad v obývačke, spálni, kúpelni, kuchyni alebo detskej izbe. Sú jednoduché, ale účinné. Existuje mnoho dôvodov, prečo si vybrať práve tieto rolety pred klasickými, bezpochyby sa pýšia napríklad všestrannosťou, energetickou účinnosťou a skvelým vzhľadom.

Detská izba s rímskou roletou so vzorom
Modrá ríska roleta jednofarebná do kancelárie s dĺžkou po zem

Mechanizmus rímskych roliet

Rímske rolety sa jednoducho používajú a vyzerajú fantasticky. Fungujú ako jeden kus plochej látky, ktorá musí mať vlastnosti také, aby sa pri zdvihnutí hore plisovala. Naši zamestnanci vám radi pomôžu pri správnom výbere látky. Sú konštruované montážou sklo tyčí (tenké tyčky založené do riasiacej pásky), ktoré sú spojené šnúrkami, umiestnenými na zadnej časti látky (od okna). Keď je roleta zdvihnutá, šnúrky stiahnú sklo tyče k sebe a prinútia roletu zložiť do záhybov v tvare harmoniky.

Mechanizmus ako funguje rímska roleta
Mechanizmus rímskej rolety je zložený z niekoľkých častí

Evolúcia rímskych roliet

História rímskych roliet

Históriu rímskych roliet môžeme datovať už do čias Starovekého Ríma a vtedajšieho zariaďovania palácov a  príbytkov vplyvných hodnostárov. Samotnú rímsku roletu vyjadruje druh látky, ktoré v tom čase pochádzali z území Starovekého stredneho východu, modernej Indie ale aj z ďalekej ázijskej Číny. 

Počas turbulentnej doby pre Rímsku ríšu, nastal čas rýchleho rozširovania a budovania v ich hlavnom meste, za dynastie Flaviovcov. Tento prejav sily vyhotovil „Flaviov amfiteáter“, známy aj ako 7. div sveta – Koloseum – ktorý stojí aj o 2000 rokov neskôr. Existuje teória, že rímske rolety vznikli počas rýchlej zástavby oblastí Ríma, pričom hrubé rolety boli vyrobené z rôznych materiálov – zvieracích koží a lacných látok – aby sa predišlo k hromadeniu prachu spôsobovanému staviteľmi a murármi, pri vstupovaní do domovov.

Absolútny boob efekt zažili rímske rolety počas priemyselnej revolúcie v polovici 18. storočia, kde sa výroba látok vďaka spriemyselneniu výroby výrazne zrýchlila. Rýchla výroba látok skrátila čas a námahu, ktorú predtým výroba látky vyžadovala, a zavedenie nových farbív a výrobných metód znamenalo, že existovali nové látky za výrazne nižšie náklady. To malo za následok prudký nárast dostupnosti látok a dizajnu pre širšie vrstvy obyvateľstva. V tom čase bolo módou vyzdobiť si obydlie vzorovanými látkami, ktoré boli v tom čase veľmi obľúbené. Bolo bežné, že ľudia ladili svoje dekorácie okien s čalúnením.

Všetky tieto vplyvy majú za následok rast firiem a nových vynálezov, nepochybne aj v kategórii tieniacej techniky.

Interiér domu s dekoračnými závesmi a rímskymi roletami

Rímske rolety dnes

Rímske rolety sa dnes vyrábajú z rôznych látok od bavlny po ľan, pričom najobľúbenejší je bez pochyby polyester, vďaka jeho vlastnostiam ako je možnosť pravidelného čistenia a nízka zrážanlivosť látky. S evolúciou textilného a farbiaceho priemyslu a skokmi v digitálnom dizajne teraz rímske rolety ponúkajú najširšiu škálu farieb, vzorov a povrchových úprav.

Prečo sú rímske rolety pre vás správna voľba?

Šedá rímska roleta so sedacou súpravou v rovnakej farbe, veľké sklenené okno a modernou obývačkou

Všestrannosť

Sú jedným z najstarších tieniacich systémov na svete, ktoré sa datuje späť viac ako 2000 rokov do obdobia staroveku. Zaručene môžeme konštatovať, že nikdy nevyjdu z módy.

Rímska roleta do kuchyne, ružová, svetloružová

Energetická úspornosť

Šetrenie energií nebolo nikdy tak dôležité ako v súčasnej dobe. Vysoké ceny za energie a emisie ovplyvňujúce globálne otepľovanie, nútia ľudí hľadať riešenia ako čo najefektívnejšie vyriešiť aj vnútornú izoláciu okien. Jednou z metód je “zateplenie” okien rímskymi roletami, ktoré pomocou špeciálneho obloženia zachytávajú teplo vo vnútri alebo udržujú teplý vzduch vonku počas horúcich dní.

rímska roleta do obývačky v kombinácii so závesmi

Rôzne možnosti

Keď si vyberiete rímske rolety pre váš domov, tak nie ste obmedzený; naopak, existuje veľa druhov rímskych roliet. Vyberte si klasický, plochý, kaskádový, voľný alebo pokrčený štýl rímskych roliet.

Ovládanie rímskej rolety retiazkou

Jednoduché použitie

Zaujmú jednoduchosťou a spoľahlivým mechanizmom. Na ovládanie rolety slúži retiazka, ktorá je založená v hliníkovom mechanizme a podľa voľby vytiahneme alebo zatiahneme rímsku roletu. Moderné verzie týchto roliet už existujú aj s motorom, ktorý umožňuje ich automatické ovládanie, ktoré zaručuje zákazníkom dokonalý komfort a pohodlie.

Aj pre malé priestory

Rímske rolety sa často používajú v malých priestoroch, ako sú kancelárie, kúpeľne a okná na chodbách. Tieto rolety sú ideálne pre menšie priestory ako náhrada závesu alebo plisé roliet pretože sú vyrobené z jedného kusu látky a umožňujú vám ľahko nastaviť úroveň osvetlenia.

Čistenie rolety

Pre pravidelné čistenie odstráňte všetky škvrny čo čistou handričkou a jemným čistiacim prostriedkom v teplej vode. V prípade, že chcete prať roletu v práčke, stačí jednoducho rozobrať systém, zhodiť látku odstránením suchého zipsu a uvoľnením šnúrok.

Zariadenie škôlky rímskymi roletami

Hlavné výhody a nevýhody rímskych roliet

VÝHODY:

  • Súkromie
  • Energeticky úsporné tienenie
  • Perfektný vzhľad
  • pre všetky typy interiérov
  • Jednoduchá obsluha
  • Ovládanie motorizovane aj cez Smart domácnosť
  • Výroba až do dĺžky 580cm (Roleta XL)
  • aj do šikmých okien

NEVÝHODY:

  • Cenová dostupnosť (cena sa odvíja od typu látky, ktorá je použitá pri výrobe)

Aké typy mechanizmov rímskych roliet ponúkame?

Rímska roleta do izby po parapetu
Rímske rolety KLIK

Najpoužívanejšia roleta s jednoduchou „KLIK“ montážou stena/strop.

Rímske rolety XL

Systém s mohutnejšou konštrukciou až do dĺžky 5,8 metra.

Rímska roleta double v obývačke
Rímske rolety Double 2v1
Roleta pozostávajúca z dvoch látok: záves a záclona súčasne na jednom mechanizme.

Inšpirácie pre vás

Ako nastaviť dorazy pre motorizovanú rímsku roletu

rímska roeta KLIK v tvare harmoniky
Play Video about rímska roeta KLIK v tvare harmoniky
Produkt bol pridaný do vášho košíka