Závesy a záclony

Ak hľadáte dekoratívny prvok, ktorý skutočne zmení vzhľad vášho domova, nemali by ste prehliadnuť dekoráciu okenných priestorov vo vasej domácnosti. Niektoré závesy ponúkajú funkcie, ako je zabezpečenie súkromia, regulácia tepla a chladu alebo blokovanie vstupu akéhokokoľvek svetla do miestnosti.

Ich hlavná sila ale stále spočíva v ich vizuálnej sile. Vytvárajú dokonalú ilúziu priestoru a priťahujú zraky zvedavých ľudí. Sú tiež akýmsi vodítkom symetrie a rovnováhy, aby vytvorili dokonalú kompozíciu v každej miestnosti. Vyrobené sú vo väčšine prípadov zo 100% polyesteru, čo má za následok nízku hmotnosť, dokonalý padavý tvar a v neposlednom rade aj výhodnú cenu!

záclony a závesy do obývačky

Hlavné rozdiely medzi závesmi a záclonami

Potreba kontroly svetla a súkromia je dôležitou súčasťou plánovania domu. To viedlo okrem iných možností k návratu záclon a závesov. V závislosti od osobných preferencií môžu byť tieniace látky estetické alebo praktické. Preto ešte pred kúpou je dôležité, aby majiteľ domova zvážil, akú funkčnosť očakáva od svojich nových závesov a záclon. Medzi dostupné možnosti patrí nepochybne kombinácia zatemňovacích závesov a priehľadných záclon.

Rozdelenie závesových látok podľa priepustnosti svetla

100% black out látka

Blackout závesy

Ak chcete mať dobrý spánok bez rušenia vonkajšími vplyvmi, tento typ zatemňovacích závesov by mohol byť určený pre vás. Blackout látky blokujú 100% svetla a zabraňujú prenikaniu svetla do priestoru vďaka náteru nanesenému na zadnej strane látky.

Tieniace závesy na mieru

Dim Out závesy

Tento typ závesov je obľúbený vďaka blokácii až 99% svetla a možnosti výberu aj vzorovaných látok. Sú pevne tkané s veľmi hustou štruktúrou látky. Čím je látka tmavšia, tým lepšia je aj funkcia stmievania.

Dekoračný záves na okraj okna

Tieniace závesy

Vo svete úprav okien dekoračné závesy plnia prevažne vizuálnu funkciu na upevnenie estetickej stránky interiéru.Najobľúbenejšia je kaskádovitá forma úpravy závesov alebo prichytenie na háčik v polovici závesu.

Riasiace pásky

Riasiaca páska našitá na ružovom závese
Bordový záves s riasiacou páskou

Táto šitá páska zo zadnej strany závesu vytvára krásnu pravidelnú vlnitú štruktúru skladania látky. Mnoho ľudí tiež používa tento typ pásky na vytvorenie atraktívneho okraja pozdĺž hornej časti závesov. Možno ich použiť na hliníkové koľajnice zavesením na háčiky do drážky alebo na garnižovú tyč s deko krúžkami. Jedna z výhod tejto posuvnej pásky je jej priehľadné zhotovenie a tak zabraňuje zjavnému zobrazeniu zvlnenej pásky za látkou od okna. Táto závesná páska sa vyrába prevažne z nylonu, polyesteru alebo polypropylénu. Na výber je množstvo riasiacich pások s rôznym pomerom riasenia a atraktívnym vzhľadom.

Video z montáže - ako osadiť závesy na koľajnicu a garnižu

7 najčastejších dotazov ohľadom závesov a záclon

1. Môžu ľudia vidieť cez záclony/závesy?

Väčšina priehľadných záclonových látok vám umožní vidieť cez ne von, čo vám umožní zachovať si výhľad. Zároveň ponúkajú úroveň denného súkromia, chránia vás a váš priestor pred vonkajším svetom. Závesy vám zabezpečia dostatok súkromia nielen počas dňa ale aj dlhých večerov.

2. Blokujú priesvitné záclony slnečné lúče?

Priesvitné závesy pôsobia ako difúzor, zmäkčujú prirodzené svetlo a znižujú oslnenie spojené s priamym slnečným žiarením. Pomôžu chrániť váš interiér pred UV žiarením, čím znížia riziko vyblednutia a poškodenia nábytku, podláh a bytového zariadenia slnkom.

3. Udržujú látky teplo v miestnosti?

Poskytujú určité termoizolačné výhody – pomáhajú znižovať množstvo tepla vstupujúceho do vašej miestnosti počas horúcich letných dní. Počas zimy tiež pomôžu udržať chlad na uzde, aj keď odporúčame pridať ďalšiu vrstvu ochrany, ktorá vás skutočne chráni pred chladnejšími teplotami vonku.

4. Ako zamerať veľkosť na závesy a záclony?

Stačí zmerať len celkovú dĺžku závesu (A) nariasenú na garniži a potom výšku závesu (B) od garniže po zem (prípadne podľa požiadaviek). Podľa vašej voľby riasenia vám vypočítame a naceníme celkovú dĺžku materiálu, potrebného na ušitie takého závesu.

5. Koľko metrov materiálu potrebujem na ušitie závesu?

Množstvo spotreby materiálu závisí od dĺźky závesu a výberu riasenia. Riasenie môže byť vlnové, na dekokrúžky alebo na riasiacu pásku s rôznym pomerom riasenia.

6. Koľko dní trvá dodanie závesu?

V prípade, že sa rozhodnete si dať vyrobiť závesy u nás, tak čakacia doba s dodaním látky a ušitím je približne 3 týždne (2 týždne dodanie, 1 týždeň šitie).

7. Koľko eur stoja závesy a záclony?

Priemerné náklady na závesy a záclony sa môžu líšiť v závislosti od dodávateľa, ktorého si vyberiete, látku, ktorú si vyberiete, a samozrejme, či sa rozhodnete pre produkt vyrobený na mieru alebo bežne dostupný produkt, ktorý vyžaduje kompromis.

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov odporúčame zvoliť si závesy vyrobené na mieru z kvalitnej látky od renomovaného dodávateľa. U nás nájdete látky od popredných európskych dodávateľov ako sú Holland Haag, A House of Happiness, Dizz či Comersan, ktoré sú zárukou kvality. V prípade, ak ste šikovná gazdiná a máte obmedzený rozpočet, dokážete ušetriť náklady na šitie. Stačí si u nás objednať presnú metráž materiálu s riasiacou páskou a háčikmi, a záves si ušijete doma.

Spoločnosti s výhradným zastúpením na Slovensku

Pozrite si dizajnové katalógy látok

Pozrite si dizajnové katalógy látok

Produkt bol pridaný do vášho košíka