Jednoduchý sprievodca roletami deň a noc: od výberu, návodu na montáž, po údržbu

sprievodca roletami deň a noc: od výberu, návodu na montáž, po údržbu

Viete čo sú rolety deň a noc, ako si ich vybrať a ako ich namontovať?

V oblasti tienenia je dnes možné siahnuť po rôznych riešeniach. Či už ide o klasické rolety, rímske rolety, japonské steny, plissé, závesy, žalúzie, markízy alebo zásteny. Vývoj nových a vylepšovanie už existujúcich riešení neustále prebieha a aj v prípade zatienenia okien je možné rozhodnúť sa podľa mnohých kritérií:

 • vonkajšie, vnútorné alebo ich kombinácia
 • rôzne materiály
 • vertikálna či horizontálna orientácia
 • rôzne spôsoby ovládania: retiazkou, povrázkom, ručné alebo elektrické
 • mnoho farieb a vzorov

Medzi novšie trendy patria rolety Deň a Noc, ktoré kombinujú výhody bežných roliet a známych žalúzií.

Čo sú rolety Deň a Noc

Rolety Deň a Noc fungujú na princípe striedania priehľadných a nepriehľadných vodorovných pruhov. Vďaka ich vzájomnému prekrývaniu môžete efektívne regulovať prechod slnečných lúčov. Rolety môžete tiež zatiahnuť tak, aby fungovali ako plné látkové rolety.

Konštrukcia roliet Deň a Noc je podobná ako pri klasických roletách. Látka sa vysúva a zasúva do kazety umiestnenej nad oknom.

Tienenie zaisťuje látka s rôznymi vzormi, farbami a priesvitnosťou, ktorá reguluje množstvo prechádzajúceho svetla. Látka nevisí len tak vo vzduchu, ale je vedená pevným silonom, takže pri ventilácii zostane roleta na okne a neprevesí sa do miestnosti.

Tak ako žalúzie, aj rolety Deň a noc sa tiež skladajú z jednotlivých „lamiel“. Môžete sa rozhodnúť pre vytiahnutie celej látky hore a tým okno úplne odkryť alebo rolety stiahnuť až dolu a okno zakryť. Od gramáže a farby látky závisí intenzita svetla. Čím svetlejšia látka, tým väčšia intenzita svetla bude v miestnosti a naopak.

Základný princíp pre rolety Deň a noc 

Roleta Deň a noc sa skladá z pruhov látok, ktoré sa pravidelne striedajú. Pomocou jednoduchého mechanizmu sa látka s pruhmi navíja do kazety, pričom voľný koniec je pevne uchytený v kazete tiež. 

Celý proces vyťahovania rolety pripomína kladku. 

Pri odvíjaní sa posúva jazdec s lištou, ktorý tvorí dolnú hranu rolety. Pri odvíjaní či navíjaní sa na strane okna dostáva zadná časť rolety a posúva sa pred ňou predná časť rolety. 

Keď sa úplne prekryjú, dôjde k úplnému zatmeniu ako pri látkovej rolete. V opačnom prípade sa zase prekrývajú plné i prázdne pruhy a vtedy roleta čiastočne prepúšťa svetlo a vytvára tak v miestnosti pruhy striedajúceho sa svetla a tieňa.

Možné sú tiež rôzne pomery tienenia, svetelnosti a široké spektrum prevedení týchto žiadaných roliet.

Typy roliet Deň a Noc

Roleta bez kazety

Roletový mechanizmus nie je zakrytý. Pri verzii RM40 je možné dodať dekoratívne koncovky. Kazety sú dostupné v bielej, sivej a čiernej farbe.

Roleta s kazetou

Kazetový systém je vhodný na tých miestach, kde chcete ukryť roletový mechanizmus. Dodáva interiéru moderný vzhľad a nadčasovosť. Kazety sú dostupné v bielej, sivej a čiernej farbe.

Aký je rozdiel medzi „bežnou“ roletou a roletou Deň a noc

Rolety deň a noc simulujú efekt tienenia ako v prípade žalúzií, ale na rozdiel od nich sú vyrobené z látky. Zatiaľ čo obyčajnú roletu tvorí iba jeden kus látky, ktorý možno stiahnuť do polovice okna alebo úplne dole, s roletami Deň a noc môžete nechať interiér čiastočne presvetlený

Okrem toho, rolety Deň a noc umožňujú nastaviť výšku medzery, cez ktorú dovolíte svetlu prechádzať.

Výhody roliet Deň a noc

I keď možno rolety deň a noc nie sú tak rozšírené ako klasické žalúzie, ponúkajú však mnoho výhod:

Rôzne vzory

Nároční zákazníci majú možnosti výberu okrem klasického dizajnu aj mnoho ďalších farieb, vzorov, materiálov a látok. Rolety deň a noc sú elegantné a môžete ich zladiť s moderným, tradičným, ale aj škandinávskym štýlom.

Priepustnosť svetla

Princíp roliet deň a noc je jednoduchý. V látke sa striedajú priehľadné a nepriehľadné pruhy a prekrývajú sa dve vrstvy, vďaka tomu môžete regulovať intenzitu svetla a nastavovať rôznu mieru jeho priechodnosti podľa vašich preferencií. 

Vďaka pásom zo sieťoviny bude interiér chránený pred ostrým slnkom, no zároveň stále dostatočne presvetlený.

Zdravé prostredie

Rolety deň a noc dokážu ovplyvniť akustiku v miestnosti a regulovať prienik svetla aj tepla z vonkajšieho prostredia. Tým navodzujú pozitívne emócie a zároveň vytvárajú vhodné prostredie pre psychickú aj fyzickú pohodu.

Úspora financií

V letných mesiacoch rolety Deň a noc zabraňujú prehrievaniu interiéru a v zime naopak redukujú únik tepla cez okná. To sa prejaví na znížených nákladoch na chladenie a vykurovanie.

Multifunkčnosť

Nespornou výhodou je ich univerzálnosť. Je možné ich použiť na akékoľvek okná.

Tento typ zatienenia kombinuje funkciu žalúzií i roliet a ponúka tak široké využitie od veľkých sklenených plôch v kanceláriách cez obývacie izby, kuchyne až po kúpeľne.

Možnosti ovládania

Ovládať sa dajú ako ručne, tak elektricky. Niektoré rolety sú dostupné vo verzii s možnosťou diaľkového ovládania, stenového vypínača alebo ovládaním cez inteligentnú SMART domácnosť.

Útulnosť a štýl

Na rozdiel od masívnych bežných roliet majú rolety Deň a Noc jemnejší vzhľad. Vytvárajú tak útulnú a príjemnú atmosféru domova.

Montáž kamkoľvek

Veľkou výhodou roliet deň a noc, ktorú určite oceníte, je ich jednoduchá inštalácia. Montáž je možné vykonať na stenu, k stropu alebo bez akéhokoľvek vŕtania priamo na rám okna (viac info nižšie).

Nevýhody roliet Deň a Noc

Keďže sú rolety montované vo vnútri miestnosti, od závislosti látky a materiálu roliet môže byť vyššie riziko požiaru. Látky sú väčšinou horľavejšie než lamely žalúzií. Avšak oproti bežným roletám je požiarne riziko rovnaké. 

Ďalšou možnou nevýhodou je, že nie všetky látky (najmä tie svetlejšie) je možné použiť na úplné zatemnenie a tým nejaké to svetlo prepustia.

Spôsob ovládania roliet Deň a Noc

Roletu je možné ovládať retiazkou alebo motoricky a je to veľmi jednoduché. Na vytiahnutie alebo stiahnutie stačí iba jedna retiazka na kraji rolety. 

Každú roletu Deň a noc je možné opatriť aj motorom pre automatické ovládanie a diaľkovým ovládačom alebo ovládačom na stene. Ovládať rolety potom môžete na neprístupných miestach a pritom ani nemusíte vstať z kresla.

Ako zmerať rolety Deň a Noc

Jednou z najväčších predností roliet Deň a noc je jednoduché zameranie. Vždy zadávate šírku a výšku látky. Látka by mala vždy presahovať cez sklo, aby svetlo nepresvitalo po krajoch, podobne ako pri žalúziách.

Meranie rolety na zavesenie a vŕtanie do rámu okna

Zameranie vyžaduje asi najväčšiu presnosť. Zmerajte šírku sklenenej výplne okien vrátane zasklievacích líšt na bokoch. Pri tomto spôsobe zavesenia nič k nameranej šírke nepridávate ani neuberáte. 

Chcete totiž, aby látka rolety kryla celú šírku okna aj s miernym presahom (preto meriate šírku vrátane líšt), ale aby roleta pri sťahovaní nenarazila do kľučky. Pri meraní výšky platí:

 • merajte rám celého okna
 • pri výške okna do 150 cm voľte výšku 150 cm
 • pri výške okna do 220 cm voľte výšku 220 cm

Ak máte okno s výškou menšou než 1 meter, treba sa skontaktovať alebo napísať poznámku do objednávky.

Meranie rolety na vŕtanie nad okno do steny

Roletu môžete privŕtať na stenu nad výklenkom. Tá bráni prechodu svetla o niečo lepšie. Pri vŕtaní do steny je dôležité, aby roleta nebola krátka. Je teda potrebné počítať výšku od miesta, kde bude roleta primontovaná. 

Čo sa týka šírky rolety, je potrebné, aby bola širšia než výklenok

Najprv zmerajte vonkajšiu šírku celého výklenku a k nameranej šírke pridajte niekoľko centimetrov na každú stranu. 3 – 5 cm by mohlo stačiť. Celá roleta s mechanizmom bude potom ešte celkovo o 5 cm širšia.

Výška rolety bude predstavovať výšku výklenku od stropu, ktorú tiež treba zväčšiť o nejakých 10 cm. Presná výška nie je tak dôležitá. Ide len o to, či si vystačíte so 150 cm alebo potrebujete 220 cm. 

Ak máte výšku nad 220 cm, treba to vyriešiť individuálne. Pri meraní šírky si dajte pozor na to, aby potom roleta neprekrývala to, čo prekryť nechcete. Napríklad vypínač alebo zásuvku.

Meranie rolety na vŕtanie do stropu výklenku

Tu je nutné počítať s tým, že roleta nedosiahne úplne do krajov výklenku. Tým pádom bude svetlo na okrajoch rolety mierne presvitať

Najprv zmerajte vnútornú šírku celého výklenku, merajte na miestach, kde plánujete roletu privŕtať. Od nameranej hodnoty odpočítajte 5 cm, aby sa roleta zmestila do výklenku aj s ovládacími prvkami. 

Ak plánujete privŕtať roletu v MAXI kazete, odpočítajte namiesto 5 cm radšej 6 cm

Výšku rolety určíte zmeraním výšky celého výklenku. Ak bude výklenok nižší než ponúkaná dĺžka rolety, roleta sa nebude z kazety vysúvať celá.

Návody na montáž roliet deň a noc

Montáž bez vŕtania (pre otvorené kazety)

Pri montáži roliet deň a noc bez vŕtania ide o najjednoduchší spôsob, ako pripevniť rolety na okno. Nie je potrebné nič vŕtať. Roletu stačí zavesiť prípadne prilepiť a tento spôsob sa hodí do väčšiny eurookien. 

Okno je nutné otvoriť dokorán, roletu potom zavesiť za vrchný rám okna a na spodný rám ju upevniť pomocou silonu.

Postup montáže rolety deň a noc bez vŕtania:

 1. Roletu z krabice a bublinkovej fólie vybaľte, diely vysypte z vrecka na stôl a rozložte podľa návodu.
 2. Roletu si položte tak, aby látka vychádzala zospodu.
 3. Dištančné koliesko nasuňte na plastový diel spojený s retiazkou hladkou časťou dopredu.
 4. Spojené dištančné koliesko s plastovým dielom spojeným s retiazkou zasuňte do rolety na tú stranu, na ktorej chcete mať ovládaciu retiazku.
 5. Druhé dištančné koliesko nasuňte na plastovú trubičku na nasunutie dištančného kolieska. Tieto dve spojené časti potom zasuňte do rolety z druhej strany.
 6. Záťažovú tyč vložte medzi látku podľa obrázka. Látku cez tyč prehnite spodkom späť k lište.
 7. (Priehľadnú) koncovku zasaďte do záťažovej trúbky z oboch strán.
 8. Lepiacu pásku nalepte na väčší plastový zobáčik na zavesenie na okno. Väčší plastový zobáčik na zavesenie na okno potom nasuňte na menší plastový zobáčik na spojenie s väčším.
 9. Zopakujte znova s druhými dielmi pre druhú stranu.
 10. Silon je nutné prestrihnúť napoly. Jeden koniec vodiaceho silonu pretiahnite spodnou dierkou bočného plastového dielu na uchytenie rolety. Na konci z druhej strany urobte uzol. Aj druhú časť silonu pretiahnite ďalším dielom a na konci urobte uzol. Dlhé konce za uzlami odstrihnite.
 11. Väčší plastový zobáčik na zavesenie na okno nasuňte na bočný plastový diel na uchytenie rolety. Následne spojený bočný plastový diel na uchytenie rolety s väčším plastovým zobáčikom na zavesenie na okno nasuňte na roletovú lištu.
 12. Kryty zasaďte na koniec lišty a zaistite, aby sa lišta nehýbala. To isté urobte z druhej strany.
 13. Plastový dielik s ozubeným kolieskom nasuňte na plastovú trubičku, ktorá je umiestnená v rolete. Diel s ozubeným kolieskom, ktorý je nasunutý do plastovej trubičky, zacvaknite do bočnej koncovky a druhý plastový diel s ozubeným kolieskom nasuňte do retiazky.
 14. Plastový diel s ozubeným kolieskom, ktorý ste nasunuli do retiazky, zacvaknite do bočnej koncovky tak, aby po zavesení rolety bola retiazka kolmo dolu.
 15. Do plastovej koncovky nasuňte vodiace očko. Vodiaci silon pretiahnite očkom dielu a zopakujte aj na druhej strane.
 16. Menšiu časť úchytky za spodný rám okna spojte s väčšou časťou úchytky za spodný rám okna.
 17. Spojený diel s väčšou časťou úchytky pripevnite k rámu okna. Spojené diely dotiahnite zacvaknutím. To isté urobte aj na druhej strane.
 18. Na spodný rám okna upevnite zložený spodný diel na utiahnutie silon a silon pretiahnite koncovkou na napínanie silonu.
 19. Otáčaním kolieska dotiahnite silon tak, aby bol napnutý. Potom ho zacvaknite do dielu pripevneného na okne a silon zaistite.
 20. Na konci zbytok silonu na oboch stranách odstrihnite.
 21. Nezabudnime ani na bezpečnostný prvok. Na priehľadnú kladku nalepte obojstrannú lepiacu pásku a upevnite na okenný rám tak, aby bola retiazka napnutá.
 22. Roletu môžete teraz zrolovať a hotovo.

Montáž s vŕtaním na okno (pre otvorené kazety, POLO kazety a MAXI kazety)

Ide o podobnú montáž, ako pri štandardných žalúziách. Rolety sa navŕtajú na dvoch miestach na horný rám okna a celá roleta sa do navŕtaných dielov nacvakne. Diel na zaistenie spodného silonu sa navŕta do spodného rámu okna.

Postup montáže roliet deň a noc s vŕtaním na okno:

 1. Vybaľte roletu z krabice a z bublinkovej fólie, diely vysypte z vrecka na stôl a rozložte podľa návodu.
 2. Pripravte si kovový diel na privŕtanie na horný rám okna, na ktorý sa nasadí roleta, skrutky a 2 podložky. Na obe skrutky nasaďte podložky.
 3. Na hornom ráme okna si na oboch stranách odmerajte, kam budete roletu navŕtavať. Horné lišty nesmú byť namontované menej než 1,5 m od podlahy a navíjací systém musí byť namontovaný čo najbližšie k hornej lište. Nie menej než 1,5 m od podlahy. K označeným miestam privŕtajte pomocou skrutiek a podložiek kovové diely na privŕtanie na horný rám.
 4. Na navŕtané kovové diely nasaďte roletu.
 5. Vodiaci silon rozbaľte a prevlečte očkom na záťažovej rúrke na strane pri retiazke tak, aby silon vychádzal z očka von. Pokiaľ nie je očko už v záťažovej tyči, jednoducho ho nasaďte do koncovky v záťažovej tyči a potom prevlečte silon. Na druhej strane urobte to isté. Silon opäť prevlečte očkom na záťažovej rúrke tak, aby silon vychádzal von.
 6. Pripravte si zvyšné skrutky a kovový diel na privŕtanie na spodný rám, ktorým sa prevlečie vodiaci silon. Do vrchného otvoru kovového dielu na privŕtanie na spodný rám nasuňte skrutky.
 7. Na bočnom ráme okna si odmerajte miesto, ktorým prechádza vodiaci silon. Túto vzdialenosť odmerajte aj na spodnom ráme na oboch stranách. Na týchto miestach budete vŕtať.
 8. Na miestach, ktoré ste si odmerali, privŕtajte kovové diely na spodný rám.
 9. Otvorom v kovových dieloch prevlečte vodiaci silon. Pomocou malého plochého skrutkovača utiahnite skrutku v otvore tak, aby došlo k napnutiu silonu.
 10. Na napínaciu priehľadnú kladku pre retiazku prilepte pásku alebo navŕtajte na požadovanom mieste tak, aby bola retiazka napnutá a ovládanie jednoduchšie. Dbajte na to, aby bolo toto bezpečnostné zariadenie namontované v maximálnej možnej vzdialenosti od ovládacieho mechanizmu. Vždy používajte rolety tak, aby šnúry alebo retiazky boli mimo dosahu detí.
 11. Vyskúšajte funkčnosť retiazky a dĺžku rolety spustením a vytiahnutím. Roleta pri spustení nesmie narážať do kľučky okna. Hotovo!

Montáž s vŕtaním do stien (pre otvorené kazety, POLO kazety a MAXI kazety)

Rolety je možné tiež vŕtať do steny. Tento spôsob je podobný ako montáž záclony (garniže). Pri tomto spôsobe montáže sa nepoužívajú vodiace silóny. Stačí navŕtať dva diely do steny a roletu do nich nacvaknúť.

Postup montáže pre rolety deň a noc s vŕtaním do stien:

 1. Vybaľte roletu z krabice a z bublinkovej fólie, diely vysypte z vrecka na stôl a rozložte podľa návodu.
 2. V požadovanej výške si na stene odmerajte miesta, kam budete roletu vŕtať. Horné lišty nesmú byť namontované menej než 1,5 m od podlahy a navíjací systém musí byť namontovaný čo najbližšie k hornej lište, ako je to len možné. Nie menej než 1,5 m od podlahy. Vŕtačkou vyvŕtajte diery v stene.
 3. Do dier vložte pripravené hmoždinky. Pomocou skrutiek (dlhšie skrutky sú určené na montáž samotnej rolety a menšie na uchytenie napínacej kladky) naskrutkujte kovové diely.
 4. Na naskrutkované kovové diely pripevnite roletu.
 5. Vyskúšajte funkčnosť retiazky a dĺžku rolety spustením a vytiahnutím. Roleta pri spustení nesmie narážať do kľučky okna. Ak chcete, môžete využiť aj brzdy. Brzda sa zastaví o horný mechanizmus rolety a zabrzdí tak roletu na mieste, kde potrebujete. Ak ďalej potrebujete, aby roleta išla nižšie, brzdu odstránite, vysuniete roletu do potrebnej diaľky a späť nasadíte brzdu na vrchnú časť retiazky. Hotovo!

Pozor! Ak namiesto kladky na napnutie retiazky použijete ťažidlo, môže deťom hroziť uškrtenie. Toto bezpečnostné zariadenie musí byť namontované v maximálnej možnej vzdialenosti od ovládacieho mechanizmu. Vždy používajte rolety tak, aby šnúry alebo retiazky boli mimo dosahu detí.

Na čo myslieť a ako si vybrať vhodnú roletu Deň a noc?

Tvar okien

Do úvahy vezmite aj to, aký typ okien máte a ako ich plánujete zatieniť. Ak sú vaše okná atypické svojím tvarom alebo rozmermi, dajte si vyrobiť rolety presne na mieru.

Meranie

Keďže sa rolety Deň a Noc montujú na rôzne okná, každá roleta sa vyrába na mieru a je možné hľadať individuálne riešenia podľa presných rozmerov. 

Pri výške si vyberte medzi 150 a 220 cm. 

Šírky roliet sú ale veľmi variabilné. Pohybujú sa od 30 cm do 160 cm a pri niektorých roletách aj do 240 cm. 

Ak chcete vedieť, ako správne zmerať okná a stanoviť rozmery rolety, pozrite sa na návod, ako okno zmerať (vyššie v texte).

Výber systému

Roletový mechanizmus si môžete zvoliť bez kazety, ktorý nie je zakrytý. Roletu ako systém si môžete vybrať v kazetách alebo ako univerzálny tieniaci systém TOP-LINE – originálny a multifunkčný okenný systém. Vďaka svojej nadčasovosti, dizajnu a precízne navrhnutými prvkami je najfunkčnejší a najuniverzálnejší na trhu. Zvoliť môžete otvorený alebo zatvorený systém TOP-LINE.

Výber upevnenia rolety

Ako sme už spomínali, existujú rôzne typy upevnenia rolety, z ktorých si môžete vybrať. Roletu môžete zavesiť alebo vŕtať na okná, navŕtať do steny nad okno alebo do stropu.

Ovládanie rolety a farba mechanizmu

Každý typ kazety má inú veľkosť mechanizmu, pri výbere treba dbať na to, aby vám roleta správne pasovala. Pri nákupe treba vždy zadávať výšku a šírku látky. Na detailoch záleží, a preto je dobré nákup rolety dotiahnuť do konca výberom správnej farby a strany mechanizmu na ovládanie. 

Rolety môžete ovládať pomocou retiazky, ktorú si môžete umiestniť na pravú alebo ľavú stranu. Taktiež si tak môžete v detaile zvoliť farbu mechanizmu rolety.

Roletu Deň a Noc je možné opatriť aj motorom pre automatické ovládanie a diaľkovým ovládačom. Pomocou ovládača môžete vaše rolety ľubovoľne sťahovať. Elektrické rolety nemajú sťahovaciu retiazku a tým sú oveľa bezpečnejšie pre deti.

Priepustnosť svetla

Vybraná farba môže tiež ovplyvniť stupeň zatemnenia. Čím tmavšiu farbu zvolíte, tým menej svetla prepustí. Pri roletách Deň a Noc si úroveň zatemnenia môžete regulovať nasledujúcimi spôsobmi:

 • Voľbou farby látky – Tmavšie odtiene prepúšťajú vo všeobecnosti menej svetla, svetlejšie odtiene naopak prepustia slnečných lúčov viac.
 • Voľbou hrúbky látky – Čím hrubšiu látku si vyberiete, tým vyšší stupeň zatemnenia dosiahnete. Aby bolo dosiahnuté maximálne zatemnenie, zvoľte hrubšiu látku.
 • Reguláciou roliet pri používaní – Posunom jednotlivých pruhov látky cez seba môžete dosiahnuť buď čiastočné prepustenie svetla alebo úplné zatemnenie.

Výber látky a farby

Rolety Deň a Noc samozrejme okrem funkčnosti plnia aj úlohu estetickú. Farby ovplyvňujú naše nálady a emócie, vyvolávajú pocity a dokonca môžu mať aj terapeutické účinky. V našej ponuke nájdete:

 • BASIC – Jednofarebné látky
 • CONCEPT – Látky Deň&Noc a 3D
 • PREMIUM – Dizajnové látky

BASIC – Jednofarebné látky

V kolekcii BASIC nájdete množstvo pestrých farieb od chladnej modrej, cez upokojujúcu zelenú až po slnečné farby. Súčasťou kolekcie sú aj látky BLACKOUT, ktoré neprepúšťajú svetlo a vytvárajú bariéru proti svetlu aj teplu.

CONCEPT – Látky Deň&Noc a 3D

Kolekcia CONCEPT ponúka originálne a neštandardné látky so zaujímavým dizajnom mnohých farebných schém. Ak hľadáte originálny dizajn a máte radi geometrické tvary, látky tejto kolekcie sú pre vás tou správnou voľbou.

PREMIUM – Dizajnové látky

Dizajnové látky kolekcie PREMIUM potešia všetkých fajnšmekrov, ktorí si potrpia nielen na vzhľade, farbe, ale aj kvalite. Celá kolekcia sa nesie v zemitých tónoch. Látky majú rôzne stupne priehľadnosti, takže počas dňa umožňujú súkromie a v noci priestor dokonale uzatvárajú. 

Starostlivosť o rolety Deň a noc

Čistenie a starostlivosť, ako pri každej veci, ktorú si kúpime, je neoddeliteľnou súčasťou, ak chcete, aby vám slúžila k danému účelu čo najdlhšie. Akékoľvek čistenie sa samozrejme odvíja od prostredia, kde je roleta nainštalovaná. 

U Roliet Deň a Noc ale nemusíte mať z čistenia vôbec strach. Ich údržba je jednoduchá a časovo nenáročná.

Čistenie na okne

Pri čistení nie je nutné roletu z okna dávať dole. Pokiaľ však vyžaduje hĺbkové čistenie, môžete roletu bez obáv zložiť, ale najlepšie sa vám bude čistiť vo zvislej polohe na okne.

Začnite s prachom

Prachový nános na rolete sa dá jednoducho vysať vysávačom pri nízkom výkone a nasadenou úzkou hubicou. Je dobré roletu pridržiavať a postupovať opatrne, avšak prach ide vo väčšine prípadov veľmi ľahko dolu. Môžete použiť aj obyčajnú prachovku.

Suchá aj vlhká handrička

Pokiaľ je to možné, rolety čistite iba suchou handričkou. Pokiaľ bude znečistenie väčšie, použite vlhkú handričku, ale nechajte potom roletu dobre preschnúť, než ju zrolujete.

Jemný čistiaci prostriedok

Ak je roleta príliš znečistená, môžete použiť aj jemný čistiaci prostriedok, ktorý nezmení farebnosť. Najprv vyskúšajte vyčistiť kus rolety na skrytom mieste. Pokiaľ po uschnutí neuvidíte zmeny na látke, môžete začať s čistením.

Neprať ani nežehliť

Rolety Deň a Noc prať ani žehliť neodporúčame. Vlákna by sa mohli porušiť a celá roleta stratiť svoju funkciu. V prípade veľkého znečistenia ich radšej zaneste do profesionálnej práčovne.

Pozor na vlhkosť

Ak chcete predísť vzniku plesní, dávajte si pozor, aby rolety nezvlhli. Rolety by nemali byť vystavované vplyvom vonkajšieho počasia a vždy je dobré miestnosť prevetrať.

Nepoužívajte kefu

Na čistenie Roliet Deň a Noc nepoužívajte kefy ani iné drsné predmety. Povrch rolety by sa mohol poškodiť.

A samozrejme vždy dodržujte pokyny výrobcu na čistenie.

11 dôvodov prečo si vybrať naše rolety Deň a Noc

 1. Ponúkame vám perfektný servis od A po Z.
 2. Vaše nové tienenie vám radi pomôžeme navrhnúť podľa predstáv, ušiť na mieru a zavesiť, aby všetko najlepšie ladilo s vaším prostredím.
 3. Pri rozhodovaní vám zapožičiame vzorkovník a pomôžeme vám s jeho výberom. Podľa vzorkovníka si môžete vybrať rôzne odtiene látky, materiály, ale aj štruktúry povrchov.
 4. Kvalita je u nás na prvom mieste.
 5. Všetko vyrábame na mieru. Nielen roletu ako systém, ale aj zatemňovacie látky.
 6. Vďaka množstvu farieb a látok naše rolety Deň a Noc skvele vyladia každú domácnosť.
 7. Rolety Deň a Noc sú funkčné, intenzitu svetla si môžete nastaviť pre každý okamih.
 8. Montáž roliet je jednoduchá a zvládne ju prakticky každý už za pár minút.
 9. Rolety Deň a Noc chránia vaše súkromie.
 10. Rolety Deň a noc sú skvelý produkt za skvelú cenu.
 11. Rolety spĺňajú normy Európskej únie a sú bezpečné aj pre deti.